Porovnanie

porovnanie

Zateplenie minerálnou vlnou vs. striekanou PUR penou

Rozhodovanie, či dom zatepliť striekanou pur izoláciou alebo radšej napríklad minerálnou vlnou či sklenou vlnou podstupuje snáď každý záujemca o útulnejší a zdravší domov. Každý spôsob zatepľovania má svojich priaznivcov aj odporcov. Zástancovia minerálnej vlny často argumentujú faktom, že má vyššiu hodnotu tepelného odporu, čo ju má robiť vhodnejšou pre zatepľovanie domu. 

Tepelný odpor a kvalita izolácie

Tepelný odpor je veličina udávajúca mieru odporu voči unikaniu tepla cez steny domu. Čím je jeho hodnota vyššia, tým pomalšie teplo uniká. Treba si však uvedomiť, že tepelný odpor nie je jediným ukazovateľom kvality tepelnej izolácie. Musíme dbať aj odolnosť materiálu voči prenikaniu vzduchu či kondenzácií pár. Správne zateplený dom z dlhodobého hľadiska šetrí náklady na energie. Dobré prepúšťanie vlhkosti, pomalý únik tepla a zabránenie prieniku vzduchu sú nevyhnutné vlastnosti, ktoré musí mať dobrá izolácia. 

 

Kondenzácia pár a inštalácia parozábrany

Vláknité izolácie (minerálna a sklená vlna) majú nižšiu odolnosť voči kondenzácií pár, čoho dôsledkom je zníženie tepelného odporu. Keďže para prúdi z teplej do chladnej strany, je odporúčané na teplú stranu izolácie nainštalovať aj tzv. parozábranu, ktorá zamedzuje zvýšenej kondenzácií pár. S tým však prichádza problém. Ako určiť, ktorá strana izolácie je teplá? Ak vonku mrzne, teplá strana je logicky vo vnútri domu, avšak v letných mesiacoch sa ňou stáva vonkajšia stena. Jej charakteristika sa mení dokonca aj striedaním dňa a noci. Niektorí nepoučení majstri preto umiestnia parozábranu na obe strany izolácie, čo má však katastrofálne dôsledky. Parozábrana síce bojuje proti vlhkosti, neodstráni ju však dokonale. Vlhkosť sa tak zhromažďuje medzi dvoma parozábranami bez možnosti odparenia sa, čo má za následok, že vláknitá izolácia sa nasýti vlhkosťou a spôsobuje tak viac škody ako úžitku.

 

Prenikaniu vzduchu zabráni jedine PUR pena

Použitie vláknitej izolácie je síce lacné, no prenikaniu vzduchu nevieme zabrániť ani pri tej najdokonalejšej inštalácií. Hoci znížime prienik vzduchu z jednej strany steny do druhej, nedokážeme bojovať proti vzduchu pohybujúcemu sa vertikálne v samotnej izolácií. V bežnom dome zateplenom vláknitou izoláciou so zatvorenými všetkými dverami a oknami je tak množstvo prenikania vzduchu rovné otvoreným dverám. Problémy s prenikaním vzduchu nastávajú aj pri zatepľovaní tvrdými izoláciami ako expandovaný polystyrén, korok či penové sklo. Najčastejšie sa inštalujú vo forme pevných dosiek, ktoré však nepriliehajú k stene úplne dokonale, čím vzniká priestor pre prefukovanie vetra. Pokiaľ dosky nie sú k stenám ako aj k sebe navzájom prilepené, starosti s prenikaním vzduchu budú pretrvávať. Jediným riešením, ktoré zabraňuje prenikaniu vzduchu sú striekané izolácie pomocou pur peny. Je aplikovaná striekacou pištoľou v tekutej forme, pričom pri dotyku so zatepľovanou plochou v okamihu až stonásobne zväčší svoj objem a stuhne.

 

Pur pena víťazí

Pri zatepľovaní domu sa musia brať do úvahy všetky pre a proti daného spôsobu izolácie, je nemožné a nesprávne sa rozhodovať len podľa jednej vlastnosti. Hodnota tepelného odporu je dôležitá, no treba zohľadniť aj schopnosť materiálu prepúšťať vlhkosť, aby nedochádzalo k tvorbe plesní a tiež jeho odolnosť voči prenikaniu vzduchu pre maximalizovanie efektívnosti izolácie. Zodpovedným rozhodovaním tak môžete vytvoriť zdravý a energeticky úsporný domov, po ktorom túži každý z nás.

 

Rýchlosť zateplenia

Izolácia minerálnou vatou je zdĺhavá, čas realizácie je 1 – 4 dni. Aplikácia peny pri bežnom rodinnom dome nepresiahne 1 deň.

 

Máte záujem o zateplenie vášho domu alebo firmy striekanou PUR izoláciou? Kontaktujte odborníka pre viac informácií alebo pre cenovú ponuku!
Ideálnaizolácia

3miko s.r.o.

0918486652